Afazja – gdy milczenie nie zawsze jest złotem
Mało kto wiedział czym jest i jak objawia się afazja. Odejście na emeryturę jednego z najpopularniejszych amerykańskich aktorów Bruce’a Willisa sprawiło, że z nazwa tego zespołu cech pourazowych, często niewłaściwie nazywanym chorobą, szybko rozpowszechniła się w mediach mainstreamowych. W intensywnym tempie rozprzestrzenił się także koronawirus, po którego przejściu miliony ludzi zmagało się i nadal zmaga z afazją.
Białostockie Centrum Medyczne Noviline leczy problemy kardiologiczne po covidzie
Problemy z sercem – to coraz częściej ujawniane powikłania po przebytej infekcji Covid -19. Dlatego Centrum Medyczne Noviline w Białymstoku uruchomiło poradnię kardiologiczną; sporą część jej pacjentów stanowią ozdrowieńcy.
Psychiatria dziecięca w czasach COVID-19: rozpad więzi i pogłębienie zaburzeń
Życie rodzin dysfunkcyjnych już przed pandemią zostało w większości przypadków niemal całkowicie zdestabilizowane. U wielu uczennic i uczniów z już zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi długotrwała izolacja pogłębiła wcześniejsze problemy – opisuje prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny
Uwaga! +48 22 25 71 145 to nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdując się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.
Dzieci w kryzysie psychicznym – czy dorośli są im w stanie pomóc?
Pandemia COVID-19, poza brakami w systemie opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą, uwidoczniła także deficyty w relacjach młodych ludzi z rodzicami i opiekunami. Czy zatem zawiedliśmy nasze dzieci?
Kolejne badania kliniczne nad lekami na COVID-19 w Centrum Medycznym CMP
W CMP ruszają dwa kolejne badania kliniczne leków na koronawirusa. Pierwsze badanie wystartowało w kwietniu i jest na etapie końcowym. Tym razem program skierowany jest nie tylko do pacjentów dorosłych, ale także seniorów i pacjentów z chorobami współistniejącymi. Do udziału w badaniach nowych potencjalnych leków, CMP zaprasza osoby dorosłe z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, a także zmagające się m.in. z cukrzycą, otyłością czy chorobami immunologicznymi.
W walce z pandemią potrzeby niepełnosprawnych przestały istnieć
Pandemia odbiła się na dostępie osób z niepełnosprawnościami do ochrony zdrowia i innych usług publicznych. A ryzyko zdrowotne w tej populacji wzrosło. „W grupie osób z niepełnosprawnością intelektualną ryzyko zachorowania na COVID-19 jest 2,5 razy większe niż w reszcie populacji, a ryzyko zgonu z tego powodu aż 5,9 razy wyższe” — przytacza wyniki badań Ewa Pawłowska, prezes zarządu Fundacji Integracja, którą pytamy o sytuację tej grupy społecznej w warunkach pandemii.
Przybędzie pacjentów z chorobami zakaźnymi
„Gdy uda nam się zapanować nad rozwojem pandemii i restrykcje zostaną poluzowane, a jednocześnie utrzyma się trend wzrostu liczby uchyleń od szczepień ochronnych — pozostałe choroby zakaźne powrócą ze zdwojoną siłą” — podkreśla dr hab. n. med. Hanna Czajka w rozmowie na temat m.in.: cykliczności zachorowań na niektóre choroby zakaźne, ograniczeń w szczepieniach dzieci ze schorzeniami przewlekłymi czy „lekcji” dotyczącej szczepień, jakiej dostarczyła światu pandemia COVID-19.
SOS Indie. Polska Misja Medyczna pomaga w walce z Covid-19.
Indie to obecnie kraj najtragiczniej dotknięty przez koronawirusa. W minioną niedzielę liczba zgonów w wyniku Covid-19 wzrosła o rekordowe 3689, łącznie zmarło już ponad 220 tysięcy osób. Na miejscu brakuje tlenu i urządzeń medycznych. Polska Misja Medyczna rozpoczęła zbiórkę środków na zakup koncentratorów tlenu i dostarczenie ich do Indii.
Szef największej na świecie firmy produkującej szczepionki na koronawirusa wynajął dom od Dominiki Kulczyk
Szef największego na świecie producenta szczepionek zgodził się wynająć nieruchomość należącą do Dominiki Kulczyk w Mayfair za około 50 000 funtów (270 000 złotych) tygodniowo, co jest rekordem.